واحد طراحی و مهندسی

معرفی

واحد مهندسی شرکت فراپاکس شیراز به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه های طراحی انواع مخازن، تجهیزات خاص و قطعات یکپارچه کامپوزیتی GRP تاسیس شد. این بخش با بیش از یک دهه تجربه در انجام پروژه های مختلفی که تماماً نیاز به ارائه خدمات مهندسی داشته اند، اکنون به توانمندی طراحی و مدلسازی مجموعه وسیعی از محصولات GRP و محصولات ترکیبی (Dual Laminate) بر اساس کدهای بین المللی ASME، API،BS ، EN و سایر کدهای مورد درخواست مشتری رسیده است

فن رینگ
نشتی گیر
مخزن pvc-frp
مخزن ذخیره آب وفوم ماشین آتش نشانی
مخزن pvc-frp
درپوش مخزن

فعالیت های مهندسی شرکت فراپاکس

فعالیت های مهندسی شرکت فراپاکس واحد مهندسی شرکت فراپاکس متشکل از دپارتمان های مکانیک، عمران، مهندسی مواد، الکترونیک و ابزار دقیق با در اختیار داشتن کارشناسان خبره، فعالیت های منحصر به فردی را در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات مختلف GRP انجام داده اند که منجر به مطرح شدن شرکت فراپاکس شیراز به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تولید مخازن، اتصالات و تجهیزات یکپارچه و پیچیده کامپوزیتی شده است. تهیه تمامی مدارک مهندسی مورد نیاز در پروژه ها اعم از Mechanical Calculation، QCP ، دستورالعمل های تولیدی، نقشه های مهندسی و کارگاهی و ... و ارائه آنها به مشتری از جمله فعالیت هایی است که در این واحد انجام می گردد.

در واحد مهندسی شرکت فراپاکس علاوه بر انجام محاسبات بر اساس استانداردهاي مورد درخواست مشتري، ترسيم و تهيه نقشه و تحلیل های مکانیکی که به روش اجزاء محدود و با نرم افزار های ANSYS و ABAQUS انجام می شود از نرم افزار PV Elite نیز به منظور طراحی و انجام محاسبات مربوط به تجهیزات جانبی مخازن اعم از انواع ساپورت ها شامل Saddle، Leg و Lug استفاده می گردد.

در جهت درک بهتر از محصولات مورد سفارش در شرکت فراپاکس قبل از انجام هر گونه فعالیتی واحد مهندسی شرکت فراپاکس نسبت به مـدل سازی سه بعدی کلیه مخازن و تـجهیزات مـورد سفارش در نـرم افزارهای مـدل سازی نظیر Solid works و Catia اقدام نموده و نسبت به بررسی و امکان سنجی ساخت اقدامات لازم معمول می گردد و در صورت نیاز با برگزاری جلسات فنی مسائل پیچیده شفاف سازی می گردد. این فعالیت که به وسیله کارشناسان واحد مهندسی شرکت فراپاکس صورت می پذیرد، علاوه بر ایجاد درک بهتر از محصولات در تهیه نقشه های مهندسی کم نقص نیز کمک شایانی خواهد نمود و از بروز اشتباهاتی که معمولا درتهیه نقشه های دو بعدی بوجود می آید تا حد بسیار زیادی جلوگیری می نماید.

catia
autocad
SolidWorks
PV-Elite
ABAQUS
Ansys

قابلیت های مهندسی شرکت فراپاکس شیراز

طراحی و مدلسازی انواع مخازن دفنی و غیردفنی GRP و انواع تجهیزات داخلی به کار رفته

انجام محاسبات مربوط به طراحی و مدل سازی انواع محصولاتGRP  : تجهیزات خاص و قطعات یکپارچه کامپوزیتی

تهیه دفترچه محاسبات مکانیکی جهت تحلیل فشار داخلی مخازن و همچنین فشار خارجی در مخازن دفنی، نیروی باد و زلزله، برف، بارهای موضعی و تخلیه جریان الکتریکی

 ارائه اسناد و مدارک فنی براساس کدها و استانداردهای بین المللی ASME، API، BS وEN وسایرکدهای مورد درخواست مشتری

 انجام محاسبات تئوری و تحلیل مکانیکی به روش المان محدود و با کمک نرم افزارهای رایج دنیا اعم از ANSY و ABAQUS 

صحه گذاری نتایج تحلیل های نرم افزاری از طریق انجام آزمایشات منطبق براستانداردهای بین المللی ASTM وIS وDIN7. ترسيم نقشه جهت ارائه به مشتري و قسمت توليد جهت ساخت بر اساس نرم افزارهاي CAD

نمونه هایي از تحلیل المان محدود

تحليل المان محدود درپوش فاضلاب تهران

يكي از پروژه هاي مورد درخواست از شركت فراپاكس، درپوش فاضلاب يكي از مناطق تهران بوده است. با توجه به شكل خاص اين پروژه، نياز به تحليل آن در ANSYS شده است كه ميزان تنش هاي موجود به سبب نيروهاي وارده بر آن محاسبه شده و ميزان ضخامت آن محاسبه گردد. شكل زير كانتورهاي جابجايي را در اين شكل نمايش مي دهد.

تحلیل المان محدود كپ مخازن فرایندی

در شكل زير تصويري از تحليل كپ يك پروژه توليد مخزن نشان داده شده است. به دليل محدوديت در كپ مخزن به دليل قرارگيري فلنج هاي مختلف، ميزان وزن زيادي بر روي آن اعمال مي شود. از اين رو تقويت كننده هايي بر روي آن نصب شده است. به دليل شكل خاص اين كپ، نحوه طراحي از استاندارد گزارش نشده شده است و نتيجتا با رجوع به اين نرم افزار، اين قطعه طراحي شده است.

تحلیل المان محدود مخازن تحت فشار

شكل زير نمايشي از تحليل مخزن تحت فشار داخلي مي باشد كه به وسيله نرم افزار ANSYS انجام گرفته است و كانتورهاي جابجايي آن نمايش داده شده است. براي راحتي كار، ابتدا مخزن در نرم افزار Solid ترسيم شده است و به نرم افزار ANSYS انتقال داده شده است. پس از وارد كردن ثوابت مكانيكي و اعمال شرايط مرزي و نيرويي، مساله تحليل شده است.


search