51

مخازن تحت فشار

تعریف:مخازن تحت فشار به محفظه‌های بسته‌ای گفته می‌شود که سیال درون آن تحت فشاری بالاتر از فشار بیرون باشد. این مخازن به صورت کروی و یا استوانه‌ای می‌باشند که کاربردهای زیادی در صنعت دارند. رایج‌ترین این نوع مخازن به صورت استوانه‌ای با دو کپ بیضی‌گون می‌باشد. این نوع مخازن با توجه به نوع نیاز عملیاتی و یا محل نصب٬ می‌توانند به صورت افقی یا عمودی باشند.

کاربردها: این مخازن کاربردهای گوناگونی در بخش‌های صنعتی و خصوصی دارا می‌باشند. از جمله کاربردهای مخازن تحت فشار می‌توان به مخازن فیلتر شنی، برای ذخیره هوای فشرده، مخازن آب داغ خانگی، برج‌های تقطیر در پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی، راکتورهای هسته‌ای، زیردریایی و کشتی فضایی، مخازن هوایی و روغنی تحت فشار، مبدل‌های حرارتی٬ ذخیره گاز مایع و مخازن کیسه هوای خودرو نام برد.

مخازن جدار نازک و جدار ضخیم: این نوع مخازن می‌توانند به صورت جدار نازک یا جدار ضخیم ساخته شوند. به دلیل اینکه در مخازن تحت فشار فراپاکس٬ نسبت ضخامت به قطر کمتر از 10% می‌باشد، مخازن تولیدی جدار نازک می‌باشند.

طراحی و استاندارد این مخازن طبق استاندارد ASME Section X طراحی و تولید می‌شود و بر اساس این استاندارد در فشار و دمای ویژه طراحی می‌شوند که اصطلاحات فشار و دمای طراحی گفته می‌شود. با توجه به طراحی مناسب و مرغوبیت بالای مواد اولیه٬ این مخازن از مقاومت بالایی برخوردارند.

 


search